ALÇI KARTONPİYER UYGULAMALARI

Kartonpiyer Alçı Dekorasyon

c-56Alçı Dekorasyon –  İşyeri, Konut, Ofis  gibi bir çok mekanlar da  dekoratif ürünler de kullanarak yaşam çizgisini en güzel şekliyle yansıta bilmek için modern ve klasik olmak üzere müşterilerimize sunulduğunda, vazgeçilmezin ön planda olduğunu anlamaktayız.

Yılların verdiği deneyim ve prensipli kadromuzla en ince ayrıntıları ve detayları düşünerek, kaliteli malzemeler ile hayatın şekline yön veren firmamız, Alçıpan Asma Tavan, Alçıpan Bölme Duvar, Alçıpan Tekyüz Kaplama, Alçıpan Gizli Işık, Kartonpiyer, Alçı Sıva ve Alçı Dekorasyonun da A’dan Z’ye hizmetlerimizin altına imza atmaktan gurur duyarız.

Alçı Sıva Dekorasyon ;  Boyanın daha güzel olması için ve daha güzel pürüzsüz görünmesi için mutlaka duvara alçı sıva veya macun uygulama yapılmalıdır.

Beautiful-Living-Room-Gypsum-Ceiling

Duvara boya yapmadan önce alçı yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biriside zeminin sağlamlığıdır  çünkü eyer zemin sağlam olmazsa alçı kötü bir zemine uygulanmış olur ve ilerleyen  zamanlarda alçının kalkmasına ve yeni bir iş çıkmasına sebep olur.Alçı yaparken sıralama böyle olmalıdır. Öncelikli zeminin sağlamlığı kontrol edilmelidir sonra sıva alçısı yapılmalıdır sıva alçısı yaparken içine bir miktar saten alçı atılmalıdır çünkü sıva alçısının daha sağlam olmasına ve bir sonraki alçının da daha iyi yapışmasına sebep olur sıvadan sonrada yarı yarıya sıva saten alçı karışık çekilmelidir ve saten veya macun çekilmelidir.

Duvar-taşı-uygulaması-ile-atsarlanmış-niş-duvar-dekorasyon-modeliAlçı sıva elle ve makine ile olmak üzere iki şekilde yapılır.

Elle yapılışı:

 • Uygulamaya başlamadan önce özellikle beton, brüt beton yüzeyler üzerindeki çapakları temizleyiniz.
 • Sıva yapılacak yüzeydeki tozları ve tutunmayı önleyici maddeleri fırça ile temizleyiniz
 • Kuru ve sıcak yüzeyleri uygulama öncesi ıslatınız.
 • Tutunmayı arttırmak üzere pürüzsüz yüzeyleri deforme ediniz.
 • Keser ile çentikleme yapılabilir veya çimento, su ve kumdan hazırlanan karışım serpme şeklinde yüzeye atılabilir.
 • Duvar yüzeyindeki çatlakları ve delikleri tamir ediniz.
 • Farklı malzemelerin birleşim yerlerinde çatlama riskini azaltmak için 30 cm genişliğindeki sıva filesini, birleşim yerini ortalayacak şekilde sıva harcı üzerine uygulayınız:
 • Uygulamayı iş güvenliğiniz için gerekli güvenlik önlemlerini alarak zamanı ve malzemeyi dikkatli bir şekilde kullanarak yapınız.
 • Ano çıtalarını 120-200 cm aralıklarla sıva yapılacak yüzeye alçıyla yapıştırınız.
 • Yapıştırma sırasında ano çıtalarını teraziye getiriniz.
 • Alçı sertleştikten sonra pürüzleri spatula ile düzeltiniz.

8202009124045_2_-910x1024

Kartonpiyer Uygulaması : 

Yeni malzemelerin üretilmesi yeni dizaynlar ve alçı ürünlerinin artmasında da gereklilik arzetmiştir. Ustaların da teknolojiyi takip ederek kendileri de bu ürünleri piyasada uygulamaları rekabet yapmaları kazançlarını artırmaktadır.Her yeni tasarım ,yeni katalog ve numune masraf gerektirse de katlanmaları bu ürünleri müşterilerine sunmaları beğendirmeleri gerekmektedir. Kataloglarda gösterilen her beğendiğiniz ürünü bulmanız, ustanın kalıp bulması ve temin etmesine bağlıdır.

Evinizde yaptıracağınız kartonpiyer işi için seçeceğiniz,ürün resmini kodlayınız ve numune isteyiniz.Anlaşma yapacağınız ustanın aynısını temin etmesi için size kolaylık olacaktır. Kartonpiyer birleşim yerlerinin 45′ açı ile birleşmesine,ek yerlerinin iyice kaybedilmesine,alçı ile alt zemin arasında kir kabarıklık ,rutubet olmamasına dikkat etmek gerekir aksi takdirde sarkmalar olması kaçınılmaz olur.

Sistem Yapı Dekorasyon (2)Alçıpanın Faydaları Nelerdir ?

Genel olarak alçı levha şeklinde bilinen alçıpan, arasında alçı bulunan iki kartondan meydana gelen yapı malzemesidir. Duvar yada tavan yapımında kullanılan iç mekan malzemesi olan alçıpanın bir çok faydası bulunmaktadır. Bu yazımızda size alçıpanın faydalarından bahsedeceğiz. Alçıpan ilk olarak ABD’de kullanılmaya başlanmıştır ve daha sonra kolay uygulaması sayesinde diğer ülkelerde de yaygınlaşmıştır.

Alçıpanın faydalarından ilk ve en önemlisi yangına dayanıklı oluşudur.. Bu hayat kurtaran özelliğinin yanı sıra diğer avantajı ise ses, ısı yalıtımı ve bakteri üretmemesidir. Alçıpan, kullanım alanının çok olması nedeniyle tüm dünyada tercih edilen bir iç mekan malzemesidir. Alçıpanın faydaları arasında diğer yapı malzemelerine göre çok daha kolay şekil alması ve kolay uygulanması da vardır. Alçıpanlar kalınlıklarına göre çeşitlendirilebilirler. Uygulanacak alana göre 6-18 mm arasında değişiklik göstermektedirler. İnce olan, yani 6 mm olan alçıpanlar kolay şekil aldıkları için daha çok dekorasyon amaçlı kullanılırken, 7,5-9,5 mm olanlar ise asma tavan yapımında kullanırlar. 9,5-18 mm arasındakiler ise daha kalın duvar bölmeleri için uygundur. Alçıpanın faydalarından biri de yangına olduğu gibi suya da dayanıklı oluşudur. Bu alçıpanlar ıslak mekanların kullanımı için uygundur. İçindeki sıvılar, lifler sayesinde temiz ve sağlıklı mekanlar elde etmenizi sağlamaktadır.

Sistem Yapı Dekorasyon (20)Alçıpanın farklı çeşitleri de mevcuttur. Uygulanacak yere ve alçıpanın kalınlığına göre, küt, yarım pahlı, yada pahlı yarım yuvarlak şeklinde olabilir. Kolay şekil alması alçıpanın faydalarındandır ve bu sayede değişik şekillerde iç mekan uygulaması yapmanıza olanak sağlar. Diğer yapı malzemeleriyle karşılaştırıldığında alçıpan daha hafif olduğu için depremde, yangında vb afetlerde daha az zarar ortaya çıkması yine alçıpanın faydaları arasındadır.

Alçıpan insanlara ve doğaya dost bir yapı malzemesidir. pH değeri sayesinde bakteri üretmez ve insanlar için son derece sağlıklı bir ortam oluşturur. Genel olarak tercih sebebi olmasını sağlayan kolay işçiliği, hafifliği ve hızlı uygulanması alçıpanın faydaları arasında geçerliliğini korusa da, işinde ehil firmalardan faydalanmak sizin için çok daha hızlı ve düşük maliyetli olacaktır. Böylece hem işinizi güvenle yaptıracak hem de güzel görünen yapılara sahip olacaksınız.

Sistem Yapı Dekorasyon (15)Alçıpan Çeşitleri

Alçıpan, iki karton levhanın arasına alçı dökülmesiyle oluşan bir malzemedir. İç mekan malzemesi olan alçıpan kartonlu alçı levha olarak da adlandırılabilir.Alçıpan genel olarak duvar veya asma tavan yapımında kullanılarak iç dekorasyonlarda son derece estetik ve kolaylık sağlamaktadır. Avantaj sağlayan birçok farklı özelliklere ve çeşitlere sahiptir. Bu yazımızda alçıpan çeşitlerine, avantajlarına ve kullanım alanlarına değineceğiz.Öncelikle alçıpan çeşitlerinden söz edelim. Farklı modeller ile farklı amaçlara hizmet eden alçıpan çeşitleri şu şekildedir:–         Akustik–         Karo–         Karolam–         Fex–         Herkül–         Herform

–         Yangına dayanıklı

–         Suya dayanıklı

Sistem Yapı Dekorasyon (19)Her bir çeşidinin farklı özellikler gösterdiği alçıpanların genel olarak özellikleri şu şekildedir:

–         Taşınması kolaydır.

–         Hafiftir.

–         Kolayca uygulanır.

–         Kolayca sökülür.

–         Isı yalıtımı sağlar.

–         Ses yalıtımı sağlar.

–         Suya dayanıklıdır.

–         Yangına dayanıklıdır.

–         Ortamın nem oranını dengede tutar.

–         Ortamın hava almasını sağlar.

Sistem Yapı Dekorasyon (16)–         Bakteri üretmez.

–         Esnekliği sayesinde çatlama olmaz.

–         İstenilen şekil ve renkler kullanılabilir.

Özellikleri ve çeşitleri ile hemen hemen her yerde tercih edilen alçıpanlar son derece kullanışlıdır. Genel olarak kullanıldığı yerlere de değinecek olursak:

–         Kartonpiyer

–         Asma tavan

–         Kemer ve sütun

–         Kiriş kaplama

–         Duvar giydirme

–         Bölme duvar

Uygun fiyatlar ve şık tasarımları ile mekanlara ayrı bir hava katan alçıpanlar son derece titiz bir işçilik gerektirmektedir. Tercih edeceğiniz firma bu yüzden oldukça önemlidir. Kaliteli, işinde ehil firmaları tercih ederek mekanınızı sağlıklı, güvenilir ve şık bir ortama dönüştürebilirsiniz.

WhatsApp Canlı Destek- Bize Yazın