BOYA İŞLEMLERİ

Boya Dekorasyon

imagesBoya Çeşitleri:
Boya denilince akla 4 ana boya gelmektedir. Bu boyaları sayacak olursak: Plastik boya, su bazlı silikon esaslı silinebilir boya, yaglı boya, nano teknolojik kendini temizleyen boya.

Bu boyaları tek tek inceleyecek olursak;

1- Plastik Boya: Genellikle plastik boya ikiye ayrılır. Bunlar tavan ve duvar plastik boyalarıdır.

Tavan boyası duvar boyasına kıyasla hava geçirgenliği daha fazla olan boyadır. Tavan için plastik boya kullanılma amacı içerideki havanın sirkülasyonunu sağlamaktır.

Plastik boya en yaygın ve en basit uygulanabilen boya çeşidi olup silinme özelliğine sahip değildir.

Plastik boya su ile inceltilir, plastik boya uygulanan alanı temizlemek için nemli bezle silmek yeterlidir.

Plastik boya kuruma suresi ise 20-30 derece normal oda sıcaklığında yaklaşık 2 – 2,5 saattir.

Purple-Home-Accessories-1-400x396

2- Su Bazlı Silikon Esaslı Silinebilir Boya: Su bazlı boya yağlı boyaya alternatif olup alerjik ve koku bakımından hassas kişileri düşünerek üretilmiş bir boyadır.

Su bazlı boya silikon esaslı olup su ile inceltilir. Su bazlı boya kuruma suresi ise 20-30 derece normal oda sıcaklığında yaklaşık 3 – 4 saattir.

Su bazlı boya uygulaması basit olup temizliği nemle bez ile yapılır.

3- Yağlı Boya: Yağlı boya kendi içinde parlak, mat ve yari mat olarak üç gruba ayrılır.Yağlı boya tiner ya da neft ile inceltilir. Yağlı boya uygulaması zahmetli olduğundan dolayı diğer boyalara kıyasla uygulanırken daha dikkatli olunmalıdır. Zemin her taraf kapanacak şekilde branda ile örtülmelidir.

Yağlı boyanın kuruma suresi ise 20-30 derece normal oda sıcaklığında yaklaşık 6 – 7 saattir. İlk kattan sonra vurulacak ikinci katta bir gün beklenmelidir. Yağlı boyanın temizliği tinerli bez ile silinmek suretiyle yapılabilir.

pembe-renkli-odalarKapı Pencere ve demir aksamlar parlak yağli boya ile yapılır. Duvarlar ise isteğe göre yari mat ya da mat yağlı boya ile boyanır. Yağlı boya silinebilir özellikte olup duvarların silinmesi için temizleme suyuna Arap sabunu katılır. Arap sabunu katmaktaki amaç duvarın çizilmemesi içindir. Bez bu hazırlanan suda yıkanıp duvarlar silinir ardından silinen bölge kuru bez ile kurulanır.

modern-bedroom-wall-decoration-587x440

4- Nano Teknolojik Kendini Temizleyen Boya: Kendi kendini ışıkla temizleyen boyadır. Plastik boya gibi olduğu için uygulama yukarıda anlattığım plastik boya ile aynidir.

Evinizi rengarenk boyamak istiyorsanız seçtiğiniz rengin anlamını da bilmeniz gerekir. İşte sırasıyla başlıca renkler ve anlamları… 

Sarı
Sarı iyimserlik ve kendine güven duygularını artırıyor. Bu rengin verdiği enerjiyle, kişinin zihinsel faaliyetlerinin artacağı söyleniyor.Altin sarısı tonlarının ise zihin üzerinde olumlu etkiler sağladığı belirtiliyor. Sarıyı seviyorsanız çekinmeden duvarlarınızı boyayabilirsiniz ama koyu olmamasına dikkat edin. Zihninizi açacak sarı, özellikle çalışma odaları için ideal.

Kırmızı
Canlı ve cıvıl cıvıl bir ruh halinin rengi. Etrafa yoğun bir enerji yayıyor. Bu enerji nedeniyle fiziksel aktivitelerde artış görülüyor. Kırmızı intikam ve kini de temsil edermiş örneğin! Akıl almaz bir cesarete ve seksi duygulara da etki edebilirmiş.Terapistler, kırmızının etkisine bu nedenle dikkat ediyorlar. Çünkü aşırı kullanıldığı zaman bir takım duygusal dengesizliklere neden olabiliyor.

Lacivert
Lacivert yatıştırır. Bunun nedeni mavinin tonu olması. Mavinin diğer koyu tonları da olumlu etki yaratıyor. Bedensel ve ruhsal yakınmaların sağaltılmasında lacivert oldukça etkili. Yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra insanın yorgunluğunu alan, dinlendiren özelliği de bulunuyor. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi nedeniyle laciverti yatak odalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

1358977762_475787618_4-Interior-wall-Decoration-with-latest-wall-murals-Services

Turuncu
Yılın moda rengi turuncu bilgeliği ve dinselliği simgeliyor. Neşenin sembolü olduğu kadar, sosyalleşme duygularına da etki eden bir renk. Aman onu da aşırı kullanmayın sakın! Çünkü sinir sistemini olumsuz etkileyebiliyor. Uzmanlar onu genellikle yeşil ve mavinin tonlarıyla birlikte kullanmayı tavsiye ediyor. Sindirim sistemi hastalıklarında kullanılan turuncunun ruhsal açıdan da iyileşme yaratan bir özelliği var.

 

Mor
Uzmanlar mor denince dengeden söz ediyor. Kendinize ait “dengem yerinde değil” şeklinde bir yorum yaptığınızda, mor bir fuları elinizin ittiğinin farkında bile olmazsınız belki. Bu renk denge için birebir. Ruhsal ve fiziksel anlamda enerji dengesizliği söz konusu olduğunda moru kullanın. Ama abartmayın, öfke duygunuzu körükleyebilir.

D8EEFB0723E2AE742E0C545923A

Mavi
Mavinin mutluluğun rengi olduğunu biliyor musunuz? O da bu yılın moda renklerinden biri ve bazı insanların mavi giydiğinde, yüzünde yayılan “ışıltıya” dikkat edin. En bunalımlı anlarda mavi bir denizi seyretmek isteği kimde yok ki… Mutluluk kaynağı maviyi oturma odalarınızda kullandığınızda denizin verdiği rahatlatıcı etkiyi ruhunuzda hissedebilirsiniz.

 

WhatsApp Canlı Destek- Bize Yazın