ZEMİN KAPLAMA UYGULAMALARI

Zemin Döseme & Laminat Parke

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (15)Laminant Parke Özellikleri

Laminant parke, talaş, fındık kabuğu gibi ağaç yan ürünlerinin tutkal, formaldehit tipi sentetik malzemeler ile preslenmesi sonucu oluşan bir parke çeşididir. Ağaç görünümlü olan laminant parkeler düşük maliyetleri nedeni ile günümüzde oldukça sık tercih edilmektedir. Bu yazımızda laminant parke özelliklerine, avantajlarına ve dezavantajlarına değineceğiz.

Laminant parke ağaçlara alternatif olarak üretilmeye başlanmıştır. Laminant parkeüretimine ihtiyaç duyulma nedenlerini sıralayacak olursak:

–          Ağaç çeşitlerinin gün geçtikçe azalması,

–          Ahşap malzemelerin üç boyutlu çalışma özelliği,

–          Ahşap malzemelerin bakım zorluğu,

–          Ahşap malzemelerde giderek artan maliyet faktörü.

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (9)

Laminant yer döşemeleri darbelere, çizilmelere, aşınmalara, temizlik maddelerine ve güneş ışınlarına karşı son derece dayanıklıdır. Evlerin dışında insan yoğunluğunun fazla olduğu banka, otel, alışveriş merkezleri gibi mekanlar için de son derece uygun olan laminant yer döşemeleri seçiminde bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu dikkat edilecek noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

–          Kullanılacak ortam insan yoğunluğuna dayanabilecek dirençte olmalıdır,

–          Tercih edilen marka ISO 9002 belgesine sahip olmalıdır,

–          Avrupa ülkelerinde aynı kalitede ve aynı ad ile sayılan bir ürün olmalıdır,

–          Malzemenin devir sayıları yeni normlara göre belirtilmiş olmalıdır.

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (14)

Laminant parkelerin diğer parke çeşitlerine göre birçok avantajı ve dezavantajı vardır. Son derece dayanıklı olan laminant yer döşemeleri oldukça kolay bir şekilde döşenir. Ürünlerin birbirine geçer nitelikte olmasından dolayı herhangi bir çivi, zımba gibi malzemeye ihtiyaç duyulmaz. Farklı model ve renk seçenekleri bulunan laminant parkeler son derece şık bir görünüme sahip olup hemen hemen her türlü yüzey üzerine döşenebilmektedir. Bu parkeler de diğer parkeler gibi suya dayanıksızdır. Yüzey su ile uzun süre temas ettiğinde parkenin birleşim yerlerinin alt katmanlardan ayrılması durumu meydana gelir. Aynı zamanda sentetik olmasından dolayı akustiği kötüdür ve çok ses çıkarır.

Genel olarak bakıldığında laminant parkeler maliyetinden ve ahşap görünümünden dolayı çok sık tercih edilmektedir. Evinize en uygun laminant parke seçimi ve döşemesi için işinde ehil firmalardan destek almanız en doğru tercih olacaktır.

Lamine Parke Özellikleri

Lamine parke, tamamen doğal olup %100 ağaçtan yapılan, son derece kaliteli ve şık bir zemin çeşididir. Meşe, kayın, ıroko, sapelli, akçaağaç gibi birçok çeşidi bulunan lamine parkelerin en önemli özelliği birkaç katmandan oluşuyor olmasıdır. Bu katmanlar birbirlerine zıt bir şekilde preslenmiştir. Bu durum da, parkenin kötü hava koşullarından daha az etkilenmesini sağlamaktadır. Lamine parkeyi oluşturan katmanların en üstünde meşe gibi kıymetli ağaçlar kullanılırken, alt katmanlarında ise kavak gibi daha az değerli ağaçlar kullanılmaktadır.

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (16)

Lamine parkeler tamamen ağaçtan yapılması ve organik olması nedeni ile günümüzde çok sık tercih edilen bir parke çeşididir. Bu yazımızda lamine parkeözelliklerine, bakım ve tamiri konusunda dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

Parke tercihi yaparken kullanıcıların dikkat ettiği ilk nokta görselliktir. Kullanıcılar gözlerine hoş gelen, zevklerine hitap eden parke tercihleri yapmaktadır. Ancak görselliğin yanında dikkat edilmesi gereken son derece önemli noktalar vardır. Parkede kullanılan ağacın kalitesi, parke üzerinde kullanılan cila malzemesinin kalitesi gibi noktalar parke seçiminde büyük önem taşımaktadır.

Lamine parke her ahşap yapı gibi suya ve neme hassas olduğu için kesinlikle su ile temas ettirilmemelidir. Parke temizliği, ahşap zeminler için üretilmiş temizleme malzemeleri ile yapılmalıdır. Öncelikle zeminde bulunan toz kuru bir bezle alınır. Ardından ahşap temizlik malzemesi uygulanmış ve çok iyi sıkılmış nemli bezle silinir.

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (6)

Lamine parkelerde meydana gelebilecek hasarlar tamir edilirken farklı uygulamalar gerçekleştirilir. Örneğin; zeminde çizik, ezilme, aşınma gibi problemler meydana gelirse sistre uygulamaları yapılır. Sistre, parkelerin sistre makinesi ile zımparalanıp cilalanması işlemleridir. Eğer zeminde şişme meydana gelirse ilk olarak şişmeye neden olan kaynak kesilmelidir. Zeminde oluşan şişme çok fazla ise parkeler sökülmeli ve değiştirilmelidir. Belli metrekareler içinde oluşan büyük şişmelerde parke değişimi sadece o bölge için yapılır ve çok fazla maliyeti yoktur. Ancak sıkıntı büyükse ve parkelerin komple değişmesi gerekiyorsa, kullanıcılar için çok yüksek maliyetlere yol açacaktır. Bu nedenle zemin döşemeden önce şişmeye neden olacak nem, su gibi etkenlerin o bölgede olup olmadığı iyice kontrol edilmelidir.

Uygulaması, bakımı ve tamiri son derece dikkat gerektiren lamine parkeler için işinde ehil firmalar tercih edilmelidir.

 

Döseme Seçiminin Püf Noktaları

Evinize döşeme yapılacak ama hangi malzemeyi kullanmalıyım diye düşünüyorsanız bu yazı tam sizlik. Döşeme malzemeleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Şimdi onları inceleyelim.

Öncelikle ürünün paketlenmeden önce kaç kat cilalandığını bilmek gerekir. Standartlara göre parkelerin dört ile yedi kat arasında UV cila ile cilalanıp paketlenmesi gerekmektedir. Masif ve klasik parke döşemelerinde cila, elle de sürülebilir. Bu uygulamada cilanın rengini, çeşidini kendinizi seçebilirsiniz.

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (5)

Cila çoğu ahşap döşemelerin üzerinde kullanılmakta olan poli-üretan  karışımlardan hazırlanmaktadır.  Su bazlı olan cilalar çabuk kuruması, kokusuz olması ve çevre dostu olması gerekçesi ile tercih sebebidir. Üstelik diğer cila çeşitlerine göre daha dayanıklıdır. Ancak poli- üretan karışımından oluşmuş bu cilaların bir olumsuz özelliği bulunmaktadır. Bazı ağaç döşeme çeşitlerini yakarak renginin değişmesine neden olabilmektedir.

Doğal cilalar, genelde ahşap döşemeler üzerine uygulanmaktadır. Yağ ve koruyucu mumlardan yapılmaktadır. Döşemede kullanılan ağaç  türünü elinizle hissedebilirsiniz. Genellikle antika zemin malzemelerinin üzerinde kullanılırlar.

Döşeme için kullanılan malzemelerin fiyatları boyutlarına ve kalitelerine göre değişmektedir. Kullanılan ağaç çeşidine göre döşemenin metre kare fiyatı değişecektir. Mesela meşeden yapılmış parkelerin metre kare fiyatı 30 lira iken wenge gibi ithal malzemelerin kullanıldığı parkelerin metre kara fiyatı 150-200 tl arasında değişmektedir. Ekonomik açıdan bir zarara uğramamanız için önce parke döşenecek mekanın boyutlarını hesaplayın. Satın alırken bu boyutun üzerine maksimum yüzde onluk bir ilave yapınız. Bu yüzde onluk dilim zayiat faktörüdür. İşçilik de parke fiyatlarını etkileyen bir diğer unsurdur. Büyük bir bütçe ayırdığınız döşemeleri işçiliği için işini bilmeyen kişilere  emanet etmeyiniz.

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (1)

Döşeme konusunda en pahalı olan her zaman en iyisi olmayabilir. İkinci sınıf bir malzeme ile de harika ürünler yaratılabilir. Döşeme konusunda genelde karşılaşılan bir sorun da şudur: Kurumamış şap üzerine yapılan uygulama sonunda ürünün kısa sürede atması; yerinden çıkması.

Gerek elde cilalama işleminin başarılı olması için, gerek cilanın döşemenize zarar vermemesi için, gerek gerçek bir işçiliğin sağlanması için, gerekse de ürünü doğru yerleştirmek için mutlaka işin ehilerinden yardım almanızı öneririz.

Ahsap Zemin Kaplama ve Bakımı : 

Doğal ham madde olan ahşap hem kalitesi hem de şıklığı ile vazgeçilmeyen zemin kaplama ürünüdür. Döşemelerin fazla sayıda renk ve model seçenekleri vardır. İçlerinde modası geçmeyen ve ömrü en uzun olanı ise ahşap döşemelerdir.

Zemin döşemeniz de ahşap parkeler kullanabilirsiniz. Yoğun kullanım alanlarında seçilen ahşabın kaliteli olması gerekir. Bunun için aşınmaya karşı dayanıklı ağaçlardan işlenmiş ahşapları tercih edebilirsiniz.

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (1)

Zemininizin şık bir görüntüsü olsun isterseniz bunun için kullanacağınız döşemenin parçalı değil, bütün kesim olmasına dikkat ediniz. Koridorlarınız için de parlak ve bütün parkeleri tercih etmeniz onu daha çekici kılacaktır.

Evinizde daha ciddi ağır bir hava hissetmek isterseniz zemin döşeme seçeneğinizi daha koyu renklerden tercih etmelisiniz. Bunun için ceviz ağaçlarından işlenmiş döşemeleri kullanmanız gerekir. Ancak ceviz ağaçlarından üretilmiş parkeler doğada zor bulunduğu için daha pahalı olabilir. Bunun yerine ahşap renklere boyanmış meşe ağaçlarından üretilmiş parkeleri tercih etmeniz ekonomik açıdan cebinizi yakmayacaktır.

Ahşap döşemeler eviniz için oldukça idealdir. Kaliteli malzemelerle yapılmış bir zemin uzun yıllar dayanabilir. Ancak ahşap zeminin bakım ve koruması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (20)

Döşeme yaparken kullanılacak malzemelere dikkat etmek temel kuraldır. Zemin döşemelerin yapımında; alt tabakada kullanılan  şilte gibi malzemelerin  fazla kalın kullanılması döşemenin aşırı esnemesine yol açabilir. Ahşap zemin temizliğinde süpürge kullanılırken yumuşak fırçalı ucunu mutlaka takmalısınız. Süpürgenin sert ucu ahşabın çizilmesine neden olur. Kullanılan sandalye,sehpa,masa gibi eşyalar genelde sürtülerek kullanılır. Bu nedenle zeminle temas halindeki bölgelerine yapışkanlı koruyucular yerleştirilmelidir. Evinize ayakkabı ile girmeniz de döşemelerin eskimesinde etkilidir.

Zemin döşemenize yılda bir kere cilalama yapmanız ömrünü uzatacaktır. Evin dış kapısı çelik ise bu da altındaki döşemenin çizilmesine neden olur. Bunu önlemek için kapı altı süngerlerinden ya da paspaslarından yararlanabilirsiniz. Su ile temas olması zemin döşemelerin en büyük düşmanıdır. Radyatörlerin su sızdırmamasına özen gösteriniz. Su ile temas halinde zemininizi hemen kurulayınız. Temizlik esnasında deterjan kullanmayınız. Kimyasal madde katılan deterjanlar zemin döşemenizin ömrünü kısaltacaktır. Bunun yerine özel olarak üretilmiş ahşap temizleyicileri kullanmanızı öneririz.

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (7)Banyo Zemini İçin Alternatif Seçenekler

Banyo zemini için yer döşemesi seçmeden önce kendi zevkleriniz dışında dikkat etmeniz gereken bir takım unsurlar vardır. Her şeyden önce ortamdaki suya ve neme dayanıklı bir seçim olmalıdır. Arayacağınız özellikler arasında; uzun ömürlü olması, kolay temizlenebilmesi, güvenli ve sağlıklı olması, leke tutmaması da mutlaka yer almalıdır. Bu yazımızda banyo zeminine uygun döşeme seçeneklerinden söz edeceğiz.

  • PVC-Vinil Banyo Zemini

Günümüzde plastik döşeme malzemeleri arasında banyo zemini için en çok tercih edilen döşeme türü Vinil Döşemelerdir. Kaliteli bir Vinil Döşeme sağlığa zarar vermez, leke tutmaz ve temizliği oldukça kolaydır. Zararlı kimyasallar içermez ve hijyeniktir. Gün içerisinde birçok kez ıslanan banyo için kullanışlı bir seçenektir.Vinil döşemelerin kullanım kolaylığı bir yana, ahşap ya da seramik görünümlü seçenekleriyle zevkinize uygun döşeme modelleri bulabilirsiniz. Ancak uyarılması gereken bir husus, ucuz malzemeden kaçınmanız olacaktır. Hesaplı olsun diye seçeceğiniz kalitesinden emin olmadığınız vinil döşemeler hem sağlığınızı tehtid edecektir, hem de uzun yıllar kullanacağınız kullanışlı bir malzeme olmayacaktır.

  • Doğal Taş

Dekorasyon modasında banyo zemininde doğal taş seçimiyle pozitif bir enerji yakalamak son zamanlarda oldukça tercih edilen bir seçenektir. Banyoda doğal taş kullanmak diğer seçenekler gibi hesaplı olmasa da prestijli şıklığı inkar edilemez. Adından da anlaşılacağı gibi kullanılan malzemesi doğaldır ve bu sebeple kaygan olan zemininin su ve nem nedeniyle daha da kaygan olmasına sebep olabilir. Bu yüzden doğal taş seçerken cilalı taşların daha da kaygan olacağı unutulmamalıdır. Her ne kadar pahalı bir seçim olsa da granit, traverten ya da mermer gibi bir malzemenin kullanılmasıyla banyonuz bir adım ötede bir şıklığa sahip olacaktır.

  • Seramik Karolar

Banyo zemininde kaymalara karşı özel olarak üretilen özel dokulu ve mat seramik karolar, duvar karolarına göre daha sert ve ağır yapıdadır. Farklı ölçülerde seramik karolar bulabileceğiniz gibi beşgen, altıgen gibi farklı seçenekleri de kolayca bulunabilmektedir. Her dekorasyona uygun modelde bulabileceğiniz bu tarz banyo zemini , renk ve desen bakımından oldukça zengindir. Seramik yer karoları hijyenik ve kullanışlıdır. Ancak suyu emmeyecek bir malzemeden olmasına dikkat ederek seçmelisiniz. Neme karşı duyarlı ve gözenek sayısı düşük olmalıdır.

Banyo zemininde kullanacağınız bütçenize uygun, kullanışlı döşemeleri evinize ve zevkinize göre işin ehli firmaların yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz.

 

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (26)PVC Zemin Döşeme 

PVC kaplama; zemin döşemede sık kullanılan bir yöntemdir ve zeminin plastik ile kaplanması demektir. Geçmişi otuz yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Kullanımı ve temizliğinin çok kolay olması nedeniyle oldukça yaygınlaşmıştır. Dünyada kullanılan plastikler arasında ikinci sıraya yerleşmiştir. Üstelik fiyatları da çok ekonomik. Her zevke uygun modeller cebinize uygun fiyatlarla hizmetinize sunulmaktadır.

PVC kimyasal maddelerden üretilmektedir ve yapısında bazı karışımları barındırmaktadır. Bu da ona renk özelliği, parlaklık ve esneklik kazandırmıştır. PVC’ler yapısı itibarıyla su geçirmezler. Bu nedenle su ile temas halinde olan bölümlerde tercih edilir. PVC’lerin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz : Uygulaması kolay, renk çeşitleri oldukça fazla, hafif, ısıya dayanıklı, ışığa karşı dirençli, kir tutmaz, kolay temizlenir. Görüldüğü üzere PVC kaplamaların pek çok avantajı vardır.

PVC kaplamalar, ses yalıtımı da sağlamaktadır. Gürültüyü azaltır ve rahat bir ortam hazırlar. Plastiki yapısı esnek olduğu için temas halinde sertlik hissetmezsiniz.   Bütün bir görüntüsü vardır bu da mekanınızı daha çekici kılmaktadır. şZemin döşemelerinin esnek olması ofis, mağaza,ev gibi yaşamın her alanında kolaylık sağlamaktadır.

PVC zemin döşemelerinin temizliği de oldukça kolaydır ıslak bir bezle silmeniz yeterli olacaktır. Ancak iki üç ayda bir koruyucu ürünlerle ve parlatıcı cila ile bakım yapmanızı öneririz. Bu bakım zemin kaplamanızın ömrünü uzatacaktır.  PVC döşemeler diğer zemin döşemelere göre günlük yaşantıya ve ekstra durumlara karşı dirençlidir. Mesela tekerlekli sandalyeye en dayanıklı olan zemin döşeme ürünleri PVC’ lerdir. Yapısında bulunan özellikler sayesinde ısıdan etkilenmez ve yangın riskini en aza indirir. Diğer zemin döşemeler gibi sıvıyı bünyesinde hapsetmez; sıvılara karşı emici değildir. Yerden ısıtmalı sisteme uygundur.

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (23)Zemin döşemelerinin esnek olması ofis, mağaza,ev gibi yaşamın her alanında kolaylık sağlamaktadır. PVC zemin döşemeler böcek ve kemirgenlere karşı da dayanıklıdır. Her yerde güvenle kullanacağınız PVC kaplamalar aynı zamanda geri dönüşümlüdür. Kullanılmış kaplamalar üretimde tekrar kullanılabilmektedir. Bu da önemli tercih sebeplerindendir. Üstelik düşük enerjide üretilebilmektedir. Fayanslar gibi karo şeklinde veya bütün olarak kullanılabilir. Renk ve desen seçenekleri ile ahşap bir görünüm bile yaratabilirsiniz. Taşıdığı özellikler sayesinde çoğu kişi tarafından kabul edilmektedir.

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (25)Epoksi Zemin

Epoksi zemin, diğer zemin çeşitlerine göre daha dayanıklı olduğu için birçok yerde tercih edilen bir zemin çeşididir. Boya, astar, yapıştırıcı olarak da farklı alanlarda kullanılabilen epoksi, kimyasal bir reçinedir. Bu yazımızda epoksi zeminin özelliklerine, kullanım alanlarına ve uygulama esnasında dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

Öncelikle epoksi zeminin özelliklerini sıralayalım.

–         Kimyasal etkilere karşı son derece dayanıklıdır.

–         Hızlı ve kolay uygulanabilir.

–         Su geçirmez, toz, kir ve leke tutmaz.

–         Temizliği kolay ve hijyeniktir.

–         Darbelere karşı dayanıklıdır.

–         Yapışma niteliği yüksektir.

–         Tek parça olarak uygulanabilir.

–         İstenilen renkte yapılabilir.

 

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (18)Epoksi zemin kullanıldığında onarım işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Diğer zeminlerde meydana gelebilecek hasarları onarmak oldukça sıkıntılı ve masraflı bir iştir. Ancak epoksi zemin, yapısı sayesinde oluşabilecek çatlaklar ve delikler kolaylıkla onarılabilir. Tabi epoksi zemin darbelere karşı son derece dayanıklı olduğu için çatlak veya deliklerin oluşması oldukça zordur.

Epoksi zeminin kullanım alanları şu şekildedir.

–         Tekstil fabrikaları

–         İlaç fabrikaları

–         Gıda üretim tesisleri

–         Elektrik santralleri

–         Yükleme boşaltma alanları

–         Montaj alanları

–         Boyahane ve bakım üniteleri

–         Hastaneler

–         Okullar

–         Oto galeriler

–         Otoparklar

Epoksi zemini uygularken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin uygulamadan önce zemin kir ve tozdan arındırılmalıdır. Ayrıca zeminin kuru olması gerekmektedir. Uygulanacak alanın sıcaklık ve nem oranı da son derece önemlidir. Belirttiğimiz bu noktalar dışında seçilecek firma da oldukça önemlidir. Kaliteli işçilik için işinde ehil firmalar tercih edilmelidir.

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (11)Fayans Seçenekleri

Eviniz için fayans döşemesi yapmaya karar verdiyseniz, öncelikle bu işlemin sadece duvarlara ya da yerlere yapılabildiğini unutmamanız gerekir. Yani isterseniz sadece yer döşemesi, isterseniz sadece duvarlar fayansla kaplattırabilirsiniz. Bunun yanında isterseniz iki yapıya da döşeme uygulayarak parlaklığı ve estetiği artırmayı hedefleyebilirsiniz. Burada daha dikkat etmeniz gereken uygulama yapacağınız mekanı belirledikten sonra en uygun modeli ve diğer detayları iyi belirleyebilmektedir. Bunun sonucunda temizlik ve estetik görünüm açısından çok değerli bir malzeme olan seramiğin büyüsünü mekanınızda yaşamanız mümkündür. Kullanım alanı çok geniş olan fayanslar en çok tuvalet, banyo veya mutfak gibi ıslanma imkanının fazla olduğu bölgelerde tercih edilmektedir. Sudan çok az etkilenen bu modeller parlaklık konusunda da temiz kullanıldığında ışıl ışıl bir görüntü verebilirler. Ancak iyi renkler ve şekiller ile dekorasyonu yapılamamış bir ahşap kaplama da mekanda bulunan insanı adeta boğucu bir özellik gösterebilir. Bu yüzden fayans modelini seçerken dikkatli olmak gerekmektedir.

Fayansınızı seçerken dikkat etmeniz gereken küçük bir detay olarak kalibre numarasını verebiliriz. Bu numara küçük olarak gözükse de çok önemli bir detaydır. Fayansın fabrikadan üretildiği tarih ve partinin detaylarını veren bu numara ile aynı zamanda üretilmiş diğer ürünleri de bulabilirsiniz. Her ne kadar aynı ürün seçeneği olsa da farklı tarihlerde üretilen ve farklı kalibre numarasına sahip fayansların arasında çok küçük de olsa farklar bulunmaktadır. Bu da belki de herkes anlamasa da dikkatli gözlerden kaçmayacak bir eksik görüntü oluşturabilir. Bu riske girmemek için aynı partiden tüm malları almanız gerekir. Bunun yanında saklanma koşulları da fayansların farklılaşmasına sebep olur. Buna göre sağlıksız koşullarda bekleyen fayanslar nemlenme veya bozunma gösterebilirler. Renk solmaları yaşanabilir.

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (10)Fayans uygulaması yapılırken de hava girişlerinin iyice kapatılması önemlidir. İlerleyen zamanlarda hava kabarmaları ile patlamalar ve kırılmalar yaşanabilir. Bunun yanında yoğun kullanılacak alanlarda daha güçlü malzemenin seçilmesi gereklidir.

Renk konusunda ise eğer tek renk seçilecekse mümkün olduğunca açık ve sade renklerin kullanılması gereklidir. Koyu renklerden faydalanılması isteniyorsa bu farklı renk seçenekleriyle kontrastlar yapılarak sağlanabilir.

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (21)Taş Döşeme Ve Püf Noktaları

Genellikle dış mekanlarda kullanılmasıyla beraber, taş zemin döşemesi yer döşemeleri arasında unutulmaması gereken bir sistemdir. Az bakım istemeleri ve çok uzun süren ömürleriyle beraber kurulumları zor ancak daha sonrası için rahat ettiren bir seçimdir. Özellikle çok yoğun kullanım alanı olan ve nemin ve ısının fazla olduğu yerlerde taş döşemeler sağlamlıkları ile fark yaratırlar. Taş döşeme ve püf noktaları konusunda bilgi sahibi olmak, bu konuda herhangi bir ortam için yaratıcı dekorasyon fikirleri oluşturmanızda size faydalı düşünceler sunacaktır. Taş döşeme uygulamasının bir çok alanda kullanılabilir olması, değişik dizayn yaratımı için de idealdir. Bunun için taş döşeme uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.Taş döşemenin yararlarına bakarsak; söylediğimiz gibi en önemli özelliği dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıdır. Ahşap, karo veya linolyum gibi maddelerle kıyaslarsak daha az bakıma ve yenilemeye ihtiyaç duyarlar ve her çeşit ısı durumuna karşı görünümlerinden ve niteliklerinden bir şey kaybetmezler. Evinizin döşemesini taş malzeme ile yaptırmak her odanın görünüş güzelliğini ve yapı malzeme kalitesini artırır. Taş döşeme uygulamaları, bir çok alanda kolaylık sağlayan uygulamalar olup, değişik türler içermektedir.Bir çok çeşidi bulunan taş döşeme malzemelerinin en zor üretimi yapılan ve değeri yüksek çeşitlerinden biri olarak arduvaz taşını gösterebiliriz. Bu taş çeşidinin de kendine göre farklı kalite dereceleri bulunmaktadır. Genel olarak en kaliteli kabul edilen arduvaz taşı çeşidi yeraltından çıkarılanlardır. Yeryüzü üzerinde bulunan arduvazlar ikinci kalite olarak geçer bunun nedeni ise erişilmesi kolay olmasıdır. Ayrıca uzun zamanlar boyu yeryüzü üzerinde bulunan bu taşlar hava şartlarının etkisiyle zamanla gözeneklenmeye ve bozunmaya başlarlar. Bu durum kendisini yapılarda daha az tercih edilen bir malzeme haline getirmiştir. Bunun yanında taş parke olarak da bilinen diğer modeller sadece çevremizdeki sokaklara özgü bir döşeme türü olmayı kendimize ait alanlarda ve istersek iç alanlara dahi rahatlıkla uygulanacak karaktere sahiplerdir.

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (3)Mermer Döşeme Ve Çeşitleri

Mermer döşeme ve çeşitleri oldukça fazladır. Bu yelpazeye bakacak olursak, birçok farklı çeşit arasından başlıcalarını şöyle verebiliriz : Damarlı mermerler düz renk üzerine ince ince damara benzer çizgilerle şekillendirilmiş çeşitlere denir.-İsterseniz parlak mermer modelleriyle cilaya gerek kalmadan döşemelerinizde ekstra parlaklığı her daim yaşayabilirsiniz.-Eskitme yapılmış mermerler ile kurulan döşemelerde yıllanmış bir mermer görünümünü son derece kaliteden ödün verilmemiş bir şekilde edinebilirsiniz.-Bilenmiş mermerler ile tamamen pürüzsüz bir zemine kavuşmanız mümkündür. Ancak bu zeminler daha kolay aşınma riski taşırlar.Bunlar haricinde de mermerler yalnızca desen şekil yapı olarak değil uygulama alanlarına göre farklılık göstermektedir. Şöyle ki mermer nereye döşeneceği ve işleneceği konusunda biraz da yapı olarak farklılık gösterdiği için örneğin tezgaha döşenecek mermer ile kapı altına döşenecek olan mermer farklılık gösterebilmektedir. Ya da bir mermer masa yaptıracaksanız farklı bir mermer yapısı kullanmak zorundasınız demektir. Daha farklı olarak ölen bir yakınınızın mezar taşını mermerden yaptırmak isterseniz mezar taşı için mermer de farklı bir mermer olacaktır. Diğer bir taraftan yeni yaptırdığınız binanın görünüme estetik bir görünüm daha eklemek istiyorsunuz ve merdivenlerini mermerden yaptırmak istiyorsanız bunun da yapılacağı yapı itibariyle farklılık göstermektedir.Mermer döşeme işi yalnızca mermerden değil granitten de yapılabilir. Granit mermer görünümüne benzeyen görünümüyle oluşturulmuş bir yapı olan ve işçiliği konusunda mermer gibi her şekle ve biçime dönüştürülebilen bir taş türüdür. Ve granitteki farklılık SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (22)görüntüsü itibariyle daha farklı seçeneklere sahip olmakla ve mermer gibi tek düz bir renk yerine desenli modellere sahip olarak size farklı seçenekler ve desenler karşısındaki görüntünün çeşitliliğini sunmaktadır.Mermer döşeme çeşitlerinde, bahsettiğimiz gibi mermer çeşitlerinin etkisi çok önemlidir. Uygulanacak olan yüzeye ve mekana göre mermerin türünün de değişmesi bu önemi ortaya koymaktadır. Bu nedenle bu hizmeti istediğiniz vakit öncelikle karşınızdaki satıcının bu ince bilgiye hakim olduğunu bilerek hareket ederseniz eğer mermerdeki deformasyon sorunuyla karşılaşmayarak yıllar boyu kullanılabilecek bir mermer döşemesinden söz edebilecek bir yapıya sahip olabilirsiniz. Ya da diğer türlü olarak örneğin bu bilgiye hakim olmayıp ta mezar taşı olarak kullanılacak olan mermer taşından banyonuza ya da duş teknenize yaptırılacak bir yapıda mermerin ne ömrü uzun olacaktır ne de görüntü güzelliği. Bu nedenle işinde ehil kişiden alacağınız yardım bir tık kadar uzağınızda olduğu için hemen ulaşabilirsiniz

SİSTEM YAPI DEKORASYON ZEMİN DÖŞEME LAMİNAT PARKE (28)Kaydırmaz Bant Ve Hayatımızdaki Yeri

Özellikle ev kazaları konusunda önemli bir yere sahip olan kaymaya bağlı ölümler hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda üzerinde bulunduğumuz zemine sağlıklı bir şekilde basmamız gerektiği gerçeğini unutmamamız için önemli bir nedendir. Can güvenliğimiz bizim için çok önemli olduğundan, bize hayati önem Ahşap olsun mermer olsun birçok farklı zemin türünde bu risk bulunmaktadır ve bu konuda sadece zeminin üzerindeki insanların değil zemin döşemesinde ve kullanımında hak sahibi olan kişi veya kurumların da bir takım önlemler alması gerekir. Buna göre hem ıslak hem kuru zeminlerde kullanılabilen zemin bantları ile bu sorunun çözümünde önemli yol alınabilir.Kaydırmaz bant ve hayatımızdaki yeri gittikçe önem arzetmektedir.Genellikle daha kaygan olan mermer döşemelerde daha çok ihtiyaç duyulan ve banyo gibi ıslak zeminlerde fayda sağlayan kaydırmaz bantlar yer döşemelerinde sadece estetiğin değil sağlık ve güvenliğin de ön planda tutulması gerektiğini hatırlatan yapılardır.İşte kaydırmaz bant uygulamalarına en çok ihtiyaç duyulan alanlar bu alanlardır. Buna göre artık birçok kişinin kullandığı dış zeminlerde de döşeme yapılırken bu tip bir uyarı ve güvenlik sisteminin döşemelere eklenmesi ve dizaynının beraber yapılması daha çok rastlanan bir durumdur. Aksi takdirde bu bant sisteminden bağımsız bir şekilde dizaynı yapılmış olan bir zemin döşemesine sonradan eklenecek bir kaydırmaz bant sistemi estetik açıdan hoş gözükmeyebilir ve hatta bunun sonucunda güvenlik açısından bu eklemeden vazgeçilebilir.Evlerimizdeki ıslak zeminler olan banyo, balkon gibi alanlarda genellikle kullanılanfayans döşemelerinde de kullanılması önemli fayda sağlayan bu bantların fayda sağladığı bir önemli nokta da merdivenlerdir. Kaymaya bağlı şekilde ortaya çıkan bir düşmenin düz bir zeminden daha fazla zarar getirebilmesi ihtimali bulunan bu yapılarda da her basamağa birer tane kaydırmaz bant takılarak insanların daha güvenli şekilde adımlarını atabilmeleri sağlanmaktadır.Özel bir dekorasyon faaliyetinin yanında basit anlamda kişilerin de kolayca elde edebilecekleri ve ihtiyaç duydukları zeminlere uygulayabilecekleri kaydırmaz bant uygulamalarının sık kullanıldığı alanlar arasında havuz kenarları, parklar, iş merkezleri gibi alanlar gösterilebilir.
WhatsApp Canlı Destek- Bize Yazın